Ѓоковиќ се намачи за триумф против квалификант на турнирот во Дубаи

Од:

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ се изнамачи за победа на стартот од турнирот од серијата 500 во Дубаи. Српскиот ас со многу мака славеше против квалификантот од Чешка, Томаш Махач, со 2:1 во сетови (6:3, 3:6, 7:6).

На Новак не му беше воопшто лесно да слави на овој меч, бидејќи 130. играч во светот играше неверојатно добро, како да е член на Топ 10.

Ѓоковиќ одигра солидно во првиот сет и го доби со 6:3, но потоа возврати ривалот со идентични 6:3 во гемови во вториот сет.

Третиот решавачки сет донесе вистинска драма, а на крајот сепак славеше Новак Ѓоковиќ.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Новак Ѓоковиќ се пласираше во осминафиналето на Ролан Гарос

Горан Наумовски

Ролан Гарос се огласи за пораката на Ѓоковиќ за Косово

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Новак веднаш скокна да му помогне на момче на кое од топлото време му се слоши

Горан Наумовски

На тренингот на Ѓоковиќ во Париз присуствуваа повеќе од 5.000 луѓе

Ѓоковиќ го затвори клубот и го врати тенискиот центар во Белград

САД го укина условот за вакцинација, Ѓоковиќ може да игра на УС Опен