Ѓоковиќ остана без првото место: Алкараз го симна од врвот

Од:

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз го освои Мастерсот во Индијан Велс победувајќи го во финалето Данил Медведев, а воедно од првото место го симна Новак Ѓоковиќ бидејќи младиот тенисер се врати на врвот на АТП листата.

Младиот Шпанец го декласираше Медведев во финалето на Индијан Велс и победи со 2-0.

Според сетови беше 6:3, 6:2, а мечот траеше 72 минути. Уморниот Данил немаше никакви шанси против расположениот Карлос.

Од денеска тој ќе биде играч број еден во светот, а Новак Ѓоковиќ паѓа на второто место.

Ова ќе биде 21 недела за Алкараз на врвот на АТП листата.

Би можело да ве интересира

Украинската тенисерка исвиркана: Треба да се срамат

Почина Германецот кој со нож ја нападна Моника Селеш

Шокантен пораз на Ѓоковиќ во осминафиналето во Монте Карло

Ана Ололовска

ВИДЕО: Тенисерката падна на земја и врисна од болки – ја изнесоа од теренот со количка

Голем скандал во тенисoт: Играчи продавале гем за 400 евра, меч за 2.000 евра

Предраг Петровиќ

Алкараз и Синер во полуфиналето на Индијан Велс

Горан Наумовски