Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија, бара отштета од 3,8 милиони евра

Од:

Новак Ѓоковиќ кој беше деопртиран непосредно пред почетокот на првиот годинашен тениски грен-слем поради укинувањето на визата, а поврзано со неговиот вакцинален статус за Ковид-19 планира да ја тужи Австралија тврди британскиот „Сан“.

dobivaj vesti na viber

Повикувајќи се на добро информирани извори, блиски до тенисерот, Ѓоковиќ ќе бара отштета од 3,8 милиони евра. Оонова за тужбата би требало да биде лошиот третман на Ѓоковиќ, но и загубените финасии од настапот на турнирот и од спонзорски договори како и поради нарушен имиџ.

Ѓоковиќ мораше да ја напушти Австралија откако судот ја отфрли неговата жалба за укинувањето на визата кое беше одлука на минситерот за имиграции. Српскиот тенисер не е вакциниран против ковид, но првично доби потврда за медицинско изземање од задолжителната вкацинација поради тоа што приложил потврда дека бил позитивен на коронавирусот во средината од декември.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ: Ќе се откажам од трофеите, но нема да се вакцинирам

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ се сретна со Вучиќ – за 10 дена ќе каже што се случуваше во Австралија

Вучиќ ќе се сретне со Новак Ѓоковиќ

А1он

Ѓоковиќ му честиташе на Надал

Ѓоковиќ ќе може да игра на Ролан Гарос без вакцина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ се насмеа до солзи на виц за Надал и Федерер

Ана Ололовска