Ѓоковиќ ја започна одбраната на титулата на Австралија опен со победа против Прижмиќ

Од:

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во второто коло на Австралија опен, откако денеска во Мелбурн во првото коло го совлада Хрватот Дино Прижмиќ со 6:2, 6:7 (5:7), 6:3, 6:4.

Натпреварот траеше четири часа и една минута. Ова беше најдолгиот меч на Новак Ѓоковиќ во првите кола на Грен слем турнирите. Ѓоковиќ стартуваше со освојување на првиот Грен слем турнир во сезоната против младиот хрватски тенисер, кој моментално е на 178. место на АТП листата.

Во второто коло на Австралија опен, Ѓоковиќ ќе игра со победникот од мечот меѓу австралиските тенисери Алексеј Попирин и Марк Полманс.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ е „запрен“ во полуфиналето на АТП турнирот во Женева

Ѓоковиќ во третото коло на АТП турнирот во Женева

Ѓоковиќ тајно бил примен во Ургентниот центар во Белград

ВИДЕО: Дебакл на Ѓоковиќ во Рим, декласиран од 32 тенисер во светот

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на Мастерсот во Монте Карло

Ѓоковиќ: Иванишевиќ ми е доживотен пријател, не знам кој ќе го замени