Ѓоковиќ го надигра Хуркач

Од:

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ денеска го совлада Полјакот Хуберт Хуркач со 7:6 (7:1), 4:6, 6:1 во натпреварот од третото коло на „Зелената група“ на Финалниот АТП. турнир на сезоната во Торино, но во полуфиналето ќе се пласира само доколку Италијанецот Јаник Синер вечерва го победи Данецот Холгер Руне.

Два часа и шест минути траеше натпреварот меѓу Ѓоковиќ и Хуркач.

Во првиот сет се играше гејм по натпревар, а победникот беше решен во тај-брејк кој му припадна на Ѓоковиќ со резултат 7:1.

Полјакот прв направи брејк во петтиот гем од вториот сет.

Хуркач водеше со 3:2, а потоа стигна до 4:2 на свој сервис. Ѓоковиќ имаше две брејк топки во осмиот гем кога противникот водеше, но не ги искористи.

Првиот сет полскиот тенисер го доби со 6:4.

Би можело да ве интересира

Новак Ѓоковиќ откри кога ќе ја заврши кариерата

Ѓоковиќ е поразен од Јаник Синер во полуфиналето на Австралија Опен

Горан Наумовски

(ВИДЕО) По четири часа борба, Ѓоковиќ влезе во полуфиналето на Австралија опен: „Исцрпен сум“

Катерина Ѓуровски

Ѓоковиќ испиша нова историја во Мелбурн

А1он

Ѓоковиќ ја започна одбраната на титулата на Австралија опен со победа против Прижмиќ

Алкараз посака финале со Ѓоковиќ

Горан Наумовски