Ѓоковиќ е поразен од Јаник Синер во полуфиналето на Австралија Опен

Од:

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ беше запрен во полуфиналето на Австралија опен, откако беше поразен од Италијанецот Јаник Синер со 6:1, 6:2, 6:7 (6:8), 6:3.

Србинот првпат во кариерата беше елиминиран во полуфиналето во Мелбурн, а беше поразен по 33 последователни победи, откако спаси меч топка во тај-брејкот од третиот сет.

Италијанецот првпат во кариерата победи во финалето на Грен слем турнирите, намалувајќи го меѓусебниот резултат против Ѓоковиќ на 4-3, со тоа што победи на три од последните четири меча.

Синер ќе игра за титулата против победникот од второто полуфинале меѓу Русинот Данило Медведев и Германецот Александар Зверев.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ е „запрен“ во полуфиналето на АТП турнирот во Женева

Ѓоковиќ во третото коло на АТП турнирот во Женева

Ѓоковиќ тајно бил примен во Ургентниот центар во Белград

ВИДЕО: Дебакл на Ѓоковиќ во Рим, декласиран од 32 тенисер во светот

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на Мастерсот во Монте Карло

Ѓоковиќ: Иванишевиќ ми е доживотен пријател, не знам кој ќе го замени