Галтие инсистира: Мбапе и Нејмар соработуваат фантастично

Од:

Тренерот на Пари Сен-Жермен, Кристоф Галтие повторно демантираше дека постои конфликт меѓу неговите две ѕвезди, Килијан Мбапе и Нејмар, откако во вторникот при 2:1 победата над Јувентус во Лигата на шампионите, Нејмар луто реагираше во една ситуација во која Мбапе се реши да шутира наместо да му додаде во подобра ситуација.

„Односите меѓу Неј и Килијан се многу добри, така што нема зошто да ви давам детали. Двајцата се заедно на тренинзи, честопати заедно на загревањето. Да, можеби има ситуации во мечевите. Разговаравме со нив и тие двајата разговараа. Сигурен сум дека Килијан во иднина ќе има доста клучни додавања до Неј, и Неј ќе има додавања до Килијан. Но, не сум почувствувал ништо негативно“, вели Галтие.

Ова не е првпат Галтие да го повтрува истото, откако на почетокот на сезоната имаше конфликт на двајцата фудбалери околу тоа кој ќе изведува пенали на мечот со Монпеје.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

„Марка“: Мбапе потпиша договор со Реал Мадрид

Нејмар нападнат од навивачите поради неговиот изглед, по повеќемесечна пауза се врати на терените

Реал реши да го „казни“ Мбапе, му дава 100 милиони евра помалку од пред две години

Мбапе играше со посебен детал на дресот, Французите го објаснија новитетот што го воведоа

Обид да му го киднапираат новороденчето на Нејмар, вооружени напаѓачи ги врзале родителите на неговата поранешна девојка

Реал нема да потпише договор со Мбапе во овој преоден рок