Фудбалскиот клуб Барселона под истрага за „активен поткуп“ на судии

Од:

Фудбалскиот клуб Барселона е под истрага поради сомневања за „активен поткуп“ на членовите на судиската комисија во изминатите две децении, објави денеска агенцијата Ројтерс.

Како што тврди Ројтерс, постои сомневање дека имало системска корупција од страна на Барселона, поради што е покрената истрага во рамките на која заедно со каталонскиот клуб ќе се проверува и документацијата на Шпанскиот фудбалски сојуз.

Сомнежите за системска корупција се појавија во март оваа година, кога беше откриено дека во претходните 17 години, Барселона платила 7,3 милиони евра на компаниите на Хозе Марија Енрикез Негреира, кој беше потпретседател на Судиската комисија на шпанската ФА од 1993 до 2018 година.

Би можело да ве интересира

Ние сме мала земја со многу јавни тајни и малку разрешници, кажа Грковска на дебата за Законот за конфискација

Дамева: Судии одат на увид со возила на странки, недолично е и отвора сомнеж за пристрасност

Орце Костов

Адеми не отиде во Судски совет: „Политички притисоци во судството има и тоа го потврдуваат и меѓународни институции“

Александар Тодески

Aнализа на Судски совет: Во Врховен недостигаат десет, во Виш управен четворица, а во апелационите судови низ земјава вкупно 49 судии

Судскиот совет избра по тројца нови судии во Кривичен и Граѓански суд Скопје

Грковска: Судиите и обвинителите мислат дека се политичари, одлуките ги носат врз основа на политичка проценка

Орце Костов