ФК Тетекс Тетово со победа ја заврши есенската полусезона во Втората лига запад

Од:

Фудбалерите на Тетекс од Тетово го совладаа Вардар од Форино со 3-1 во последниот натпревар од есенската полусезона во Втората фудбалска лига запад. Стрелци на головите беа Мирослав Јовановски во 9-та минута, Лазар Пеев во 20-та минута и Никола Димовски во 66-та минута. Единствениот гол на гостите беше на Таири во 66 минута.

– Тетекс освои 13 бодови и се пласираше на осмото место. Денешната е втора победа по ред на тетовските фудбалери од вкупно 4-те добиени натпревари. Во вкупно 16 натпревари имаше и еден нерешен дуел и 11 изгубени дуели. Во полусезоната победите беа над Дрита, Кадино и Вардар Форино на домашен терен и против Влазрими во Кичево. Дадени се 13, а примени 26 голови. Заадоволни сме сега на крај од полусезоната со пласманот на осмо место од вкупно 10 екипи со што е избегната опасната зона на последните две места за испаѓање, соопштија од управата на клубот.

На денешниот натпревар на градскиот стадион во Тетово, Тетекс играше со нови дресови, а за одбележување е настапот на 18 годишниот Виктор Јовановски од младинскиот состав кој влезе во игра во 81 минута на местото на стрелецот Пеев.

Првенството продолжува на 27 февруари 2021 година со дуел против Кадино.

Би можело да ве интересира

Гостинските екипи поуспешни во 19. коло од ПМФЛ

Ана Ололовска

Колумбиецот Херера подготвен да игра за македонската фудбалска репрезентација

Ана Ололовска

Македонската фудбалска репрезентација ги доби противниците во квалификациите за ЕП до 21 година

Ана Ололовска

Шкендија идната недела го дознава противникот во младинската Лига на шампиони

Ана Ололовска

Валон Ахмеди премина од Шкендија во белорускиот шампион Солигорск

Ана Ололовска

Второ странско засилување во Ренова, потпиша Словенецот Марко Гајиќ

Ана Ололовска