Фернандињо одбива да настапи за бразилската репрезентација поради закани

Од:

Фудбалерот на Манчестер Сити, Фернандињо, побарал да не биде повикуван во бразилската репрезентација поради заканите што му се случиле него и на неговото семејство по Светското првенство.

Фернандињо ова му го кажал на селекторот Тите.

– По Светското првенство, сакав да го повикам Фернандињо во националниот тим. Тој е одличен играч. Јас лично разговарав со него. Бразил е горд што може да смета на играч со вакви лични и професионални квалитети. Се надевам дека ситуацијата ќе се смени. Подготвен сум да му помогнам колку што е потребно, изјави Тите.

За потсетување, Фернандињо постигна автогол во четвртфиналето на Светското првенство против Белгија (1:2) и поради тоа доби смртни закани од некои бразилски фанови.

Би можело да ве интересира

Балотели доби понуда од бразилски клуб

Алвеш си најде тим

Луис го напушта Атлетико, се враќа дома

Тите со уникатно постигнување на чело на Бразил

Ана Ололовска

Аргентина трета на Копа Америка, Меси одби да го земе медалот

Татјана Ташкова

Осумнаесет годишен Бразилец е првото засилување на Арсенал