Атлетико Минеиро бразилски шампион по пауза од 50 години

Од:

Со триумфот на гостински терен над Бахиа од 3:2, фудбалерите на Атлетико Минеиро на две кола пред крајот на првенството ја обезбедија првата шампионска титула во Бразил по повеќе од половина век.

dobivaj vesti na viber

Атлетико Минеиро сега има 81 бодови, 11 повеќе од бранителот на трофејот Фламенго, кој има одиграно натпревар помалку.

За клубот од Бело Хоризонте ова е само втора шампионска титула во клупската историја, по премиерната во 1971 година.

Бахиа пред двоите навивачи водеше со 2:0 со головите на Луиз Отавио (62) и Жилберто (66), но гостите го свртеа резултатот во своја корист со три голови во серија преку Хулк (73, пенал) и Кено (74, 77).

– Ова е чудо, освоивме титула по повеќе од 50 години. И јас самиот сум навивач, а не само фудбалер на овој клуб, изјави Хулк, кој со 18 голови е водечки стрелец сезоната во бразилското првенство.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Бразил е во осминафинале, со триумфот над Швајцарија одигра и за Србија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Србија потклекна пред Бразил

(ВИДЕО) Квалификации СП 2022: Нови победи на Бразил и на Аргентина

Тијаго Силва го одигра 100. натпревар за бразилската репрезентација

Ана Ололовска

ВИДЕО: Аргентинците си заминаа од Бразил, ФИФА ќе го решава скандалот предизвикан од ковид-протоколите

Бразил без девет играчи во мундијалските квалификации поради ковид ограничувањата

Ана Ололовска