Тијаго Силва го одигра 100. натпревар за бразилската репрезентација

Од:

Репрезентацијата на Бразил синоќа во квалификацискиот циклус за Светското првенство 2022 одигра нерешено 0:0 против Колумбија. За дефанзивецот на „кариоките“ Тијаго Силва, овој натпревар беше јубилејни, 100. во националниот тим.

dobivaj vesti na viber

Во текот на стоте натпревари, 37-годишниот Силва постигна седум гола, направи три асистенции и заработи 12 жолти картони.

Мечот во Баранкилја е прво реми за Бразилците во 10 кола. Тие со 28 бода се први на табелата во групата Јужна Америка, додека Колумбија со 15 поени – е петта.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Бразил е во осминафинале, со триумфот над Швајцарија одигра и за Србија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Србија потклекна пред Бразил

Атлетико Минеиро бразилски шампион по пауза од 50 години

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Квалификации СП 2022: Нови победи на Бразил и на Аргентина

ВИДЕО: Аргентинците си заминаа од Бразил, ФИФА ќе го решава скандалот предизвикан од ковид-протоколите

Бразил без девет играчи во мундијалските квалификации поради ковид ограничувањата

Ана Ололовска