Џејмс го предводеше шампионот до изедначување во серијата

Шампионот во НБА лигата Мајами ноќеска успеа да постигне победа на теренот на Сан Антонио и изедначи на 1-1 во финалната серија која се игра до четири победи. „Жешките“ славеа предводени од Леброн Џејмс со 98:96 (26:19, 17:24, 35:34 и 18:21).

Во последните две ипол минути Мајами направи серија од 6:0 и водството на противникот го претвори во победа, а потоа домаќинот со тројка само го ублажи поразот.

Џејмс, кој претходниот натпревар го заврши предвреме (поради повреда) на овој дуел постигна 35 поени со шут од игра (14/22) без промашување за тројка и притоа имаше 10 скокови. Крис Бош постигна 18 поени (тројка во последните две минути), а Двејн Вејд и Рашард Луис реализираа по 14 поени.

Кај Сан Антонио Тони Паркер со 21 поен беше најефикасен.

Серијата натпревари се сели во Мајами. Следните три се играат на теренот на шампионот, а ако е потребно потоа уште два во Сан Антонио.

Натпреварот број 3 од финалето на програмата е ноќта вторник кон среда.

НБА: Денвер ја победи Минесота и израмни на 2:2 во полуфиналната серија на Западот

Познати се тројцата полуфиналисти на Истокот во плејофот во НБА лигата

Тренерот на Минесота опериран – незивесно дали го пропушта стартот на серијата против Денвер