Дурент призна: Марихуаната е како вино во НБА лигата

Од:

Кевин Дурент (34) е еден од најдобрите играчи во НБА. Дојде во Феникс да се обиде да ја освои титулата со Девин Букер, таму се гради супер тим и за тоа време тој зборува ни помалку ни повеќе туку за марихуаната. Тој е еден од инвеститорите во компанијата за канабис и благодарение на него дојде до промена на договорот меѓу играчите и лигата.

Постигнат е нов договор, според кој марихуаната се симнува од листата на забранети производи. На овој начин на кошаркарите им се овозможува да промовираат и рекламираат компании кои се занимаваат со производство на канабис.

„Му се јавив на комесарот на лигата, Адам Силвер, и му реков да ја тргне марихуаната од списокот на забранети супстанци. Забележав дека веќе нема толку негативна стигма околу неа, и тој се согласи со мене кога разговаравме“, Дурант. кажа.

Тој веќе дојде на интервју „напушен“, и тврди дека не е единствениот и дека користењето марихуана е сосема нормална работа во НБА. „Силвер го разбра и правецот во кој оди. Сите користат марихуана, таа стана како вино“, заклучил Дурант. Инаку, челниците на НБА последните три години не ги тестираа играчите на марихуана и се очекува така да биде и следната сезона.

Би можело да ве интересира

ЕСПН: Никола Топиќ ќе биде шести пик на НБА драфтот

Горан Наумовски

Трипл-дабл на Јокиќ во победата на Денвер против Милвоки

Адетокунбо: Ги разбирам нашите навивачи кои не исвиркаа

Лејкерси го „прегазија“ ривалот, тргнаа по титулата

Предраг Петровиќ

Кошаркар на Филаделфија e повреден од автомобил додека минувал улица

Сакраменто подобар од Оклахома на домашен терен, Дончиќ го предводеше Далас до победата