Драма во Словенија: Тренер изгуби свест на натпревар, лекарите се бореа за неговиот живот

Од:

Вистинската драма е видена во Словенија, на второлигашкиот натпревар во Словенска Бистрица, помеѓу Бистрица и Нафта, каде лекарите неколку минути се бореа за животот на тренерот на Бистрица, Горан Станковиќ.

Станковиќ во еден момент само се фатил за градите и паднал во несвест. Лекарите кои беа присутни на натпреварот веднаш реагираа и дојдоа на помош.

Го оживеале за неколку минути, а на крајот успеале да му го спасат животот. После тоа се огласи клубот кој ја информираше јавноста за состојбата на тренерот.

– Во моментов е стабилно. Станковиќ е во болницата во Марибор, каде ќе остане на дополнителни прегледи – соопштија од клубот.

Исто така, домашните му се заблагодарија на противникот за „несебичната и исклучително брза помош на медицинската служба при извонредниот настан“, а воедно му посакаа и брзо закрепнување на својот тренер.

Би можело да ве интересира

Италијански полицајци бркале Романци низ цела Словенија

ВИДЕО: Словенија зафатена од суперќелиска бура

Катерина Ѓуровски

Словенија ја призна Палестина

Катерина Ѓуровски

Словенија го одлага признавањето на Палестина

Словенија ја призна Палестина

Предраг Петровиќ

Словенката Сабина е пронајдена мртва, несреќната жена ја убиле нејзиниот сопруг и неговата љубовница