Дончиќ ја реши и Белгија, Словенците во четврт-финалето

Од:

Кошаркарската репрезентација на Словенија е вториот четвртфиналист на Евробаскет, откако славеа против Белгија со 88:72. Лука Дончиќ го предводеше својот тим до успех со 25 постигнати поени.

Слоценците имаа предност во најголемиот тек од натпреварот. По првиот период обезбедија пет поени предност, а на полувремето со три разлика (44:41). Сепак, во последниот период Лука Дончиќ ја покажа својата класа, а Белгијците немаа решение за него.

Ману Лекомте со 14 поени беше најефикасен во составот на Белгија.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ново чудо на Дончиќ, Далас води со 2-0 во финалето на Западната конференција

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Дончиќ ја одигра партијата на кариерата, постигна 73 поени

Сакраменто подобар од Оклахома на домашен терен, Дончиќ го предводеше Далас до победата

Лука Дончиќ ќе ги плати погребите на жртвите од масакрот во Белград

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Лука Дончиќ го „начека“ Букер: На секунда до тепачка на теренот

Горан Наумовски

Дончиќ повторно со над 50 поени, Далас едвај во тексашкото дерби