Би-Би-Си го прогласи Меси за светска спортска ѕвезда за 2022 година

Од:

Фудбалерот на Пари Сен Жермен и аргентински репрезентативец Лионел Меси е прогласен за светска спортска ѕвезда за 2022 година во изборот на Би-Би-Си.

Меси ја освои титулата светски првак со репрезентацијата на Аргентина на неодамнешното Светско првенство во Катар. Аргентинскиот фудбалер беше прогласен за најдобар играч на Мундијалот во Катар, а на овој Мундијал постигна седум гола.

„Гаучосите“ по подобро изведување пенали ја победија Франција во финалето на Светското првенство.

Би-Би-Си потсетува дека Меси на другите трофеи ја додаде титулата светски првак, која ја освои додека играше за Барселона и ПСЖ. Седум пати ја освојуваше „Златната топка“ за најдобар играч на годината.

Со Барселона освои 35 трофеи, а еден со ПСЖ.

Би можело да ве интересира

Меси го напушти теренот повреден, по него сета публика си замина

Предраг Петровиќ

Телохранителот на Меси месечно заработува цело богатство

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Се испотепаа пред стадион поради Меси, маж и жена со тупаници против двајца мажи

(ВИДЕО) Деби на Меси во САД: Гол од слободен удар и делириум на стадионот

Меси ненадејно се појави на пазарење во супермаркет и предизвика вистинско бунило

Предраг Петровиќ

Фудбалерот избркан, за да може Меси да потпише за Интер Мајами

Предраг Петровиќ