Баерн Минхен го претстави Де Лихт

Од:

Матијс де Лихт и официјално е нов фудбалер на германскиот првак Баерн Минхен. Тој го комплетираше трансферот од Јувентус откако денеска ги мина лекарските прегледи.

Де Лихт потпиша договор со Баерн Минхен до 2027 година.

„Многу сум среќен што ќе бидам дел од историјата на овој славен клуб“, изјави Матијс де Лихт при потписот на договорот.

Јувентус ќе добие фиксни 67 милиони евра, плус десет милиони евра во дополнителни бонуси.

22-годишниот одбранбен фудбалер претходно од Ајакс дојде во Јувентус во 2019 година.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

УЕФА ги казни Баерн и Селтик

Баерн ги „смачка“ Викторија Плзењ и го сруши рекордот на Реал Мадрид

Матијс Тел влезе во историјата, а Штутгарт освои бод против Баерн

ВИДЕО: Судијата го означи крајот, а играчот на Интер почна да го брка фудбалерот на Баерн на теренот

Баерн ќе биде без Мусијала на гостување во Бохум

Севилја и Баерн го договориле трансферот на Нианзу