Аргентинецот Матијас Хернандес победи на 35. Охридски пливачки маратон

Од:

Аргентинскиот пливач Матијас Дијас Хернандес победник на 35. Охридски пливачки маратон што денес се одржа во водите на Охридското Езеро. Тој патеката „Климе Савин“ од Св. Наум до Охрид ја мина за време од 5 часа, 50 минути, 30 секунди и 5 стотинки.

dobivaj vesti na viber

„Трката беше многу тешка, бидејќи водата беше студена и имаше бранови. Многу сум среќен што победив, рече Хернандес

Второпласиран на целта пристигна Франческо Гетини од Италија, а трет беше Евгениј Поп Ацев со време 05:21:03 часа. Веднаш зад него се пласраше и вториот учесник од нашата земја, Александар Илиевски.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

И покрај хаосот со организацијата, пливачи прифаќаат учество на маратонот во Охрид

Кристијан Ландов

Пливачи со години не добивале награди од охридскиот маратон, Пецаков им пратил покани и чека одговори

Кристијан Ландов

Општина Охрид ќе го организира пливачкиот маратон, за да не дозволи да пропадне овогодинешното издание

Кристијан Ландов

Граѓаните се организираат за да го спасат охридскиот маратон: Брука за федерацијата и државата е да не се одржи

Кристијан Ландов

Пецаков: Несериозно е да се остави Националната пливачка федерација со блокирана сметка

Ана Ололовска

Француска доминација на Охридскиот пливачки маратон

Ана Ололовска