Алвес нов капитен на Бразил

Од:

Капитен на бразилската фудбалска репрезентација на Купот на Америка 2019 ќе биде Дани Алвес, објавено е на веб-страницата на Бразилската фудбалска конфедерација. Претходно Нејмар ја носеше капитенската лента.

Селекторот Тите лично ги информирал Нејмар и Алвес за неговата одлука.

Дани Алвес досега има одиграно 107 натпревари за „кариоките“ и постигнато седум гола.

Тој ќе биде капитен за време на пријателски натпревари со националните тимови на Катар и Хондурас, како и на Американскиот куп.

Натпреварувањето ќе се одржи во Бразил од 14 јуни до 7 јули. Бразилскиот национален тим ќе игра во истата група со Боливија, Венецуела и Перу.

Би можело да ве интересира

Балотели доби понуда од бразилски клуб

Алвеш си најде тим

Луис го напушта Атлетико, се враќа дома

Тите со уникатно постигнување на чело на Бразил

Ана Ололовска

Аргентина трета на Копа Америка, Меси одби да го земе медалот

Татјана Ташкова

Осумнаесет годишен Бразилец е првото засилување на Арсенал