Вучиќ, Путин, Ердоган и Борисов утре на отворање на Турски поток

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ утре во Истанбул ќе присуствува на свеченоста по повод пуштањето во употреба на рускиот гасовод, Турски поток.

Во текот на престојот во Истанбул, Вучиќ како се наведува од неговиот кабинет ќе се сретне со рускиот и турскиот претседател, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган, но и со бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Како што се наведува, српскиот претседател во Истанбул ќе престојува на покана на Ердоган.

Еден крак од гасоводот ќе носи гас до Турција, а друг преку Бугарија ќе се доставува во Србија и Унгарија.

Би можело да ве интересира

Вучиќ објави фотографија како дете и им се заблагодари на родителите

А1он

Избори во Србија: На 26 април граѓаните на гласање

А1он

Вучиќ: Берлин преку Брисел ќе има главен збор во решавање на косовското прашање

Драган Поповски

Вучиќ-Гренел: Србија и Косово ќе преговараат за железничка линија

А1он

Поради твит против Вучуќ, социолог бил повикан на распит во полиција

Средба Ердоган – Путин: Да се обезбеди мир и спокојство во Либија

А1он