Вучиќ: Курти не го интересира мирот

Од:

Премиерот на Косово, Албин Курти не го интересира мирот, дури не го интересира што мислат Соединетите Американски Држави за него, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ.

– Курти сака да биде тој што влегува во конфликтот со Србија бидејќи тоа му недостига во биографијата, да биде некој што може да каже: „Еве ме, јас сум воен водач“, а не само Хашим Тачи, рече Вучиќ.

„Најпредизвикувачки е да се работиш со поединци кои не се однесуваат рационално и имаат цели кои ги надминуваат вообичаените и препознатливите“, истакна Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Бугарите негодуваат, затоа што сме попопуларни од нив во Македонија

Горан Наумовски

Вучиќ: Во следните четири години ќе се одреди судбината на Србија, изборите не се игра

Горан Наумовски

Вучиќ: Од Косово за една година си заминале 13 отсто од Србите

(ВИДЕО): Ковачевски и Вучиќ пееја „Дајте вина хочу лом“

Горан Наумовски

Вучиќ: Во лице им реков, нема да го потпишам признавањето на Косово

Вучиќ по оставката на директорот на БИА: Вулин секогаш ја претпочитал Русија пред другите земји