Вучиќ до опозицијата: Имате 79 дена да се подготвите за избори

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави одржување на вонредни парламентарни и локални избори за 79 дена.

Како што наведе, владејачката коалиција сака да и излезе во пресрет на опозицијата и да го исполни нивното барање за одржување избори, но и да се оди на избори заради народот, бидејќи е потребен „чист и јасен мандат во иднина“.

– Рековме дека сакаме да ги исполниме барањата на опозицијата за избори, тоа е важен демократски дострел, но сакаме и во иднина да имаме чист мандат и да бидеме суверена држава. Ни треба јасна насока во која сакаме да одиме во иднина. Дали сакаме суверенитет или да бидеме колонија – рече Вучиќ.

Како што вели, нема разлики меѓу опозицијата, а тоа најдобро се видело кога имало конфликт на Косово.

– Видовте пред некој ден дека нема апсолутно никаква разлика. Никој не застана во одбрана на својот народ, но за разлика од нив, јас ја разбирам потребата на луѓето да ги бранат своите огништа. Некој мора да разбере зошто таму се тепаат луѓето, зошто се жртвувале – рече Вучиќ.

Претседателот потсетува дека еден ден пред распишувањето на изборите, претставниците на опозицијата порачаа дека тој не смее да учествува на изборите, бидејќи му „забраниле Американците“.

– Побараа избори во Белград, а ќе има избори на ниво на Србија. Нека се спремаат, до тогаш имаат 79 дена – рече претседателот на Србија.

Претседателот изјави дека изборите ќе се одржат за 79 дена, односно на 17 декември.

-Опозицијата побара избори. Нека се подготват, им остануваат уште 79 дена – рече Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Бугарите негодуваат, затоа што сме попопуларни од нив во Македонија

Горан Наумовски

Вучиќ: Во следните четири години ќе се одреди судбината на Србија, изборите не се игра

Горан Наумовски

Вучиќ: Од Косово за една година си заминале 13 отсто од Србите

(ВИДЕО): Ковачевски и Вучиќ пееја „Дајте вина хочу лом“

Горан Наумовски

Вучиќ по оставката на директорот на БИА: Вулин секогаш ја претпочитал Русија пред другите земји

Шолц: Вучиќ и Курти ќе го спроведат договореното

Горан Наумовски