Вучиќ: Без ПЦР тестови меѓу Србија, Македонија и Албанија од 10 ноември

Од:

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска по средбите со македонскиот премиер Зоран Заев и албанскиот – Еди Рама, изјави дека на состанокот на земјите од „малиот Шенген“, донесени се неколку важни одлуки за граѓаните, меѓу кои е и одлуката да се укине задолжителното приложување негативен ПЦР тест за коронавирус при преминот на границите меѓу Србија, Северна Македонија и Албанија.

„Имавме долг состанок со Рама и Заев и мислам дека беше важно тоа што донесовме неколку битни одлуки, кои ќе се применуваат најдоцна од 10 ноември. До тогаш, сигурно ќе може да се оди во Албанија и во Северна Македонија и обратно без ПЦР тест,“ изјави Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Вучиќ и неговата фамилија тајно снимани 660 минути

Ана Ололовска

Од денеска во Србија се влегува без задолжителен тест за коронавирус

Жарко Настоски

Турција бара негативен ПЦР тест за влез во земјата, мерката на сила до март

Жарко Настоски

Француските иселеници во Британија можат да се вратат дома, ама само со негативен тест

Жарко Настоски

Нова, втора ковид болница отвори Србија во Крушевац

Предраг Петровиќ

Вучиќ: Македонија го смени името, им ветуваа кули и градови, а на крајот не ги отворија преговорите

Катерина Павлова-Николовска