Воен аналитичар: „Оклопното“ возило во Бањска делува како „гаражна“ модификација на теренец, а не на српската полиција

Од:

Воениот аналитичар Владе Радуловиќ во изјава за N1 оцени дека „оклопното“ возило што беше употребено во ноќниот напад на единицата на косовската полиција во селото Бањска на северот на Косово, најверојатно е модифицирано теренско возило ТАМ-110.

„Врз основа на објавените фотографии, ми се чини дека се работи за „гаражна“ модификација на возилото ТАМ-110. „Не се споменува ниту една единица на МВР или војска на Србија“, посочи Радуловиќ.

Снимка од лица вооружени со тешко оружје во шест возила без регистарски таблички и едно оклопно возило во маскирни униформи околу и внатре во манастирот Бањска, на прес-конференција прикажа косовскиот премиер Аљбин Курти, кој во таа прилика повтори сериозни обвинувања кон официјален Белград дека го „финансирал и оркестрирал“ нападот врз косовската полиција.

„Фотографиите покажуваат дека не се работи за вооружени цивили или за „шверцерски банди“, туку за професионални воени и полициски сили кои влегле на територијата на Косово. „И внатре во манастирот и надвор од манастирот, покрај надворешниот ѕид, може да се видат оклопни автомобили без регистарски таблички и тешко оружје“, рече Курти.

Еден полицаец загина, а двајца се повредени во напад врз единица на косовската полиција во неделата рано наутро на влезот во селото Бањска на северот на Косово. Косовскиот премиер Аљбин Курти тврди дека косовската полиција е нападната од најмалку 30 вооружени професионалци кои се наоѓаат во манастирот Бањска.

На обвинувањата на Приштина одговори претседателот на Националното собрание Владимир Орлиќ кој изјави дека Курти „прв веднаш побрза да ги обвини Србите“, а попладне се очекува да зборува и претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Советот на ЕУ ги укина визите за Србите од Косово

РИНА: Убиен полицаец, еден напаѓач уапсен, по друг се трага

Шест безживотни тела на виетнамски државјани се пронајдени во хотел во Бангкок

(ВИДЕО) Пукано е во Доналд Трамп на митинг во Пенсилванија

A1on

Крвава свадба во Франција: Едно лице загина, а пет се повредени во вооружен напад

Горан Наумовски

Вооружен напад во Брисел: Има мртви и ранети