ВИДЕО: Илјадници луѓе во Белград излегоа на протести против владините мерки

Од:

Масовен протест се случува вечерва во Белград, откако претседателот Александар Вучиќ објави драстично заострување на мерките против ширењето на коронавирусот.

Пред Парламентот се собрани неколку илјади граѓани, кои скандираат „Србија стана“ и „Уапсете го Вучиќ“. Демонстрантите фрлаа запалени факели, а во еден момент успеааја го пробијат полицискиот кордон и да влезат во холот на Парламентот, но беа одбиени со солзавец. Зградата ја чуваат стотици полициски специјалци, кои се обидуваат да ги спречат демонстрантите да упаднат во Парламентот.

Претседателот Вучиќ во обраќање вечерва рече дека состојбата со епидемијата е критична и најави заострување на мерките, меѓу кои и воведување на полициски час во земјата од петок до понеделник. Во Србија во изминатите 24 часа беа забележани 13 смртни случаи од Ковид-19, најмногу од почетокот на епидемијата, а во изминатите денови бројот на новозаразени постојано расте.

Би можело да ве интересира

Продолжуваат протестите во Србија

А1он

Брнабиќ: Државата е силна, институциите работат, насилството нема да победи

Ана Ололовска

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

А1он

Во Нови САД почна антивладиниот протест

А1он

Српските новинари добија елеци на кои пишува ПРЕС за да бидат побезбедни на протестите

А1он

Српската опозиција бара информации за сите уапсени, назначување нов кризен штаб и објективност на РТС

А1он