Во Србија разоткриена шпионска мрежа

Од:

Во акција на припадници на Безбедносно-информативната агенција (БИА) и на надлежното јавно обвинителство, разбиена e шпионска мрежа и се уапсени четири лица поради сомнение дека сториле кривично дело шпионажа, пренесува Новости.

Сите уапсени се државјани на Србија.

Двајца од уапсените биле вработени во српската канцеларија на странска организација и континуирано се занимавале со собирање информации од разузнавачки карактер, од кои некои имаат статус на доверливост и тајност. Информациите што ги собраа се однесуваа на работата и функционирањето на државни органи и институции и одредени јавни претпријатија, но и ресурси од националниот одбранбен систем на Србија, особено воените безбедносни служби. Посебен сегмент од нивниот интерес биле индивидуалните државни менаџери како и деловни компании.

Би можело да ве интересира

Аналитичарка на ФБИ е осудена на четири години затвор: Тајни 386 документи ги чувала дома

Горан Наумовски

Почна тајниот судски процес против двајца браќа од Шведска кои 10 години шпионирале за Русија

Двајца службеници на германското Министерство за економија под истрага за можни шпионски активности

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова под сомнение за шпионажа

Горан Наумовски

Во Австрија приведени тројца турски државјани осомничени за шпионажа

Горан Наумовски

Москва реагира на протерувањето на дипломатите од Бугарија

Жарко Настоски