Серијата апсења низ Англија, тројца мажи се обвинети за шпионажа

Од:

Тројца мажи се обвинети за соработка со надворешната разузнавачка служба на Хонг Конг по серијата апсења низ Англија, соопшти во понеделникот британската полиција.

На почетокот на месецот, според лондонската полиција (ЛМП), биле приведени 11 лица, од кои речиси сите биле уапсени во Јоркшир, во северна Англија.

Тројцата уапсени подоцна денеска ќе се појават пред судот во Вестминстер. Седум мажи и една жена се ослободени од притвор бидејќи против нив не е поднесена пријава, додава полицијата.

Доминик Марфи, шеф на антитерористичката команда на ЛМП, рече дека јавноста нема причина за загриженост бидејќи не немало поширока закана за заедницата.

Тројцата се обвинети според Законот за национална безбедност на Велика Британија.

Би можело да ве интересира

Русија осуди американски новинар: 16 години затвор

Стотици возови беа откажани додека се играше финалето на Европското првенство меѓу Англија и Шпанија

Горан Наумовски

Грозоморно убиство ја потресе Велика Британија: Со нож е убиен е 14-годишно девојче

Британија: Полицијата потврди дека човечките останки најдени во куфери во Бристол се на двајца мажи

Горан Наумовски

Пронајден е осомничениот за убиството на сопругата и двете ќерки на коментатор на Би-Би-Си

Сопругата и ќерките на познат новинар на Би-Би-Си убиени во напад во Лондон: Потрагата по напаѓачот се уште трае

Горан Наумовски