Во Словенија двајца заразени од Ковид-19 во последните 24 часа

Од:

Во Словенија се потврдени два нови случаи на коронавирусот во последниве 24 часа, со што вкупниот број на случаи се искачи на 1.492.

Новите заболени се од Нова Горица и од Марибор и се уште не е познато дали се поврзани со некои од постоечките кластери на инфекцијата.

Во Словенија нема нови смртни случаи од Ковид-19. Поради коронавирусот во оваа земја досега починаа 109 лица.

Би можело да ве интересира

СЗО Европа-ЕЦДЦ: Делта-варијантата доминатна во Европа, да се зајакнат напорите да се спречи трансмисија

Ана Ололовска

Во Австрија расте бројот на заразени повратници од одмор во Хрватска и Шпанија

Жарко Настоски

4.500 луѓе спречени да се качат на бродови во атинското пристаниште, немале доказ дека се вакцинирани

Жарко Настоски

Петгодишно момче од САД почина од Ковид-19, родителите мислеле дека има труење со храна

Жарко Настоски

Во Србија тројца починати и 202 новозаразени, властите препорачуваат трета доза вакцина

Жарко Настоски

Грција: Над 2.500 нови случаи и петмина починати, во земјата има 1.087 заразени со делта-сојот

Жарко Настоски