ВИДЕО: Први снимки од земјотресот во Црна Гора

Од:

Во раните утрински часови, во 4 часот и 6 минути, Црна Гора ја погоди земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала, соопшти црногорскиот завод за хидрометеорологија и сеизмологија. Ова одговара на епицентрален интензитет од степен VII на Меркалиевата скала. Земјотресот бил почувствуван низ цела Хрватска и Босна и Херцеговина.

Недолго по првото тресење на земјата, во 4 часот и 14 минути се случи нов земјотрес, тогаш со малку послаб интензитет од 3,1 степени според Рихтеровата скала, но овој пат од босанската страна на границата. Во 4 часот и 30 минути следеше уште еден земјотрес со ист интензитет на територијата на Црна Гора. Нема извештаи за штети.

Би можело да ве интересира

Почина Матија Шаркиќ, голман на фудбалската репрезентација на Црна Гора

Земјотрес во Црна Гора

Србите со ултиматум до црногорскиот премиер-Резолуција за геноцид во Јасеновац или крај за владата

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Полуматуранти запалија училиште во Подгорица: славеле крај на основното образование

Катерина Ѓуровски

Поддршката на Резолуцијата за Сребреница ја става Црна Гора пред закана за нов српски бунт

Полициска рација во просториите на црногорската Агенција за сузбивање на корупцијата