ВИДЕО: Полноќна тепачка пред куќата на Бојко Борисов поради Македонија

Од:

Претставниците на ВМРО, предводени од Ангел Џамбаски, се собраа на протест пред куќата на Бојко Борисов во Банкаја, според снимките споделени на Фејсбук.

Повод за демонстрациите е денешната одлука на партијата ГЕРБ да го поддржи францускиот предлог за укинување на ветото на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Тие развиорија плакати со повик „Не ја изневерувајте Македонија“.

Одеднаш, на демонстрантите им се придружија активисти и пратеници на ГЕРБ, кои се расправаа со претставници на ВМРО, а дојде и до тепачка.

На почетокот се расправаа членовите на ГЕРБ и ВМРО, но на крајот Георгиев и Џамбаски се ракуваа.

Би можело да ве интересира

Искршено стаклото на македoнскиот културен клуб во Благоевград – не стивнуваат провокациите

Анита Петровска Рајковиќ

Бугаринот Стојанов нуди 200 евра за името на македонски полицаец-Чак Норис е одговорот од Македонија

Анита Петровска Рајковиќ

ВИДЕО: Закана сте за безбедноста, нема влез во Македонија – Бугарски новинари добиле забрана за влез

Анита Петровска Рајковиќ

(ВИДЕО) Џамбаски: Tоа што се случува на границата е срам

(ВИДЕО) Невидено е што Европа молчи на заканите, а Бугарија ја користи ЕУ за бугаризација на Македонија

(ВИДЕО) Борисов до мајката на Пендиков: Македонија ќе го доживее бугарскиот гнев

Орце Костов