ВИДЕО: Босански камикази возат како да нема никој друг на патот

Од:

Човек кој редовно ја вози релацијата меѓу Бања Лука и блиското место Челињац во Република Српска, со камера поставена во неговото возило забележал неверојатни примери на опасно возење и непочитување на сообраќајните правила на овој пат.

На 15 километри долгиот правец на магистралниот пат М4, кој е еден од поопасните во БиХ, често се случуваат сообраќајни несреќи во кои има загинати и повредени, а на снимката се гледаат и дел од причините за ваквиот биланс.

Снимки како оваа веројатно би можеле да се направат и во секоја балканска земја, но статистиката покажува дека состојбата со безбедноста во сообраќајот е најлоша во Босна и Херцеговинa – таа е земја со највисока стапка на смртни случаи поврзани со сообраќајот годишно на 100.000 жители во регионот – 17,7. За споредба, Македонија има 9,4 смртни случаи на 100.000 жители, Албанија – 15,1, Црна Гора – 10,7, а во Србија оваа стапка изнесува 7,6.

Би можело да ве интересира

Советот на министри на БиХ ја усвои реформската програма за НАТО

Жарко Настоски

„Има да се усвои“: жителите на Тузла самите именуваа мост по Ѓорѓе Балашевиќ

Жарко Настоски

Босанците ќе добијат вакцини од Ковакс најрано во април

Жарко Настоски

Босна веќе нема повластен статус во трговијата со САД

Жарко Настоски

Брисел се залага да се намали меѓународното присуство во БиХ

Жарко Настоски

Во Сараево предупредување поради енормно зголемен број новозаразени со Ковид-19

Ана Ололовска