Весиќ: Со брза пруга од Белград до Будимпешта за три часа, со Македонија заедно ќе се гради Скопје-Ниш

Од:

Министерот за градежништво, транспорт и инфраструктура, Горан Весиќ изјави дека до 2025 година брзата пруга Белград-Будимпешта ќе биде готова и дека ќе бидат потребни три часа за да се патува до главниот град на Унгарија.

Тој во гостувањето на телевизија Пинк истакна дека во моментов се работи и на брзата пруга Белград-Ниш.

„Кога ќе заврши оваа делница, од Белград до Ниш ќе бидат потребни 100 минути“, рече Весиќ.

Министерот посочи и дека е потпишан меморандум со Северна Македонија, со што двете земји заеднички ќе аплицираат до ЕУ за средства за изградба на дел од брзата пруга Ниш – Скопје.

„Кога ќе биде готово, ќе биде тричасовно патување од Скопје до Белград. Тоа драматично ќе ги промени животите на граѓаните“, рече Весиќ.

Би можело да ве интересира

Брза пруга од Будимпешта до Атина-уште да се реши Македонија

Предраг Петровиќ

Бочварски: Правиме либерализација на железницата оти граѓаните плаќаат 25 милиони евра, а не добиваат услуги

Орце Костов

Македонија и Србија потпишаа Меморандум за брза пруга: Возовите ќе возат со најмалку 160 км/ч

Орце Костов

Македонија и Србија потпишаа Меморандум за соработка за брза пруга од Ниш до Скопје

Попуштените мостови и расипаните возови не се пречка: Македонија ќе гради брза пруга од Скопје кон Ниш

Орце Костов

Вучиќ: Во наредните два месеци потпишување на договор за брзата пруга Белград-Прешево

Предраг Петровиќ