Трамп ја номинираше Јури Ким за амбасадор на САД во Албанија

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп ја номинираше дипломатката од кариера Јури Ким за вонреден и ополномоштен амбасадор на САД во Албанија, објави Белата куќа на нејзината официјална веб-страница.

Ким, која има азиско-амерiканско потекло од Гуами, е член во високата служба за наворешна полтика, а работела во Стејт департментот како директор на Канцеларијата за прашања за Јужна Европа. Претходно била директор во Стејт департментот за студии за дипломатија, шеф на кабинетот на заменик државниот секретар и директор на Канцеларијата за европска безбедност и политичко-воени работи.

Таа исто така била специјален асистент на помошникот државен секретар за Источна Азија и Пацификот и член на делегацијата на САД во шестопартиските разговори за ставање крај на нуклеарната програма на Северна Кореја.

Била политички советник во американската амбасада во Багдад и Анкара.

Зборува кинески, јапонски, корејски и турски.

Амбасадорите ги номинира претседателот, а ги потврдува Сенатот на САД.

Американската амбасада во Тирана од август минатата година е без амбасадор, откако си замина амбасадор Доналд Лу.

Би можело да ве интересира

Ирачките демонстранти бараат повлекување на американските трупи

Горјан Грнчаровски

Втор случај на заболен од новиот коронавирус во САД

Повеќето Американци ја поддржуваат одлуката за убиството на Сулејмани

Доналд Трамп денес ќе учествува на „Маршот за живот“

Рама: Харадинај ја замени пушката со клевета

Ана Ололовска

Голема количина вино се излеа во река во Калифорнија

Ана Ололовска