Трамп ја номинираше Јури Ким за амбасадор на САД во Албанија

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп ја номинираше дипломатката од кариера Јури Ким за вонреден и ополномоштен амбасадор на САД во Албанија, објави Белата куќа на нејзината официјална веб-страница.

Ким, која има азиско-амерiканско потекло од Гуами, е член во високата служба за наворешна полтика, а работела во Стејт департментот како директор на Канцеларијата за прашања за Јужна Европа. Претходно била директор во Стејт департментот за студии за дипломатија, шеф на кабинетот на заменик државниот секретар и директор на Канцеларијата за европска безбедност и политичко-воени работи.

Таа исто така била специјален асистент на помошникот државен секретар за Источна Азија и Пацификот и член на делегацијата на САД во шестопартиските разговори за ставање крај на нуклеарната програма на Северна Кореја.

Била политички советник во американската амбасада во Багдад и Анкара.

Зборува кинески, јапонски, корејски и турски.

Амбасадорите ги номинира претседателот, а ги потврдува Сенатот на САД.

Американската амбасада во Тирана од август минатата година е без амбасадор, откако си замина амбасадор Доналд Лу.

Би можело да ве интересира

Њујорк стави уште четири сојузни држави на карантинската листа

А1он

Во Албанија од денес задолжителни маски во затворени простории

А1он

Во САД извршена првата смртна казна на федерално ниво по 17 години

А1он

ВИДЕО: Полицаец во САД спасува тринеделно бебе од задушување

Горјан Грнчаровски

САД ќе почнат да издаваат визи „во најскоро време“, соопшти Стејт департментот

А1он

Во различни вооружени инциденти во Њујорк, загинаа најмалку 17 лица

Ана Ололовска