Студентите во Атина на протест за распоредувањето на универзитетската полиција

Од:

Мирен протест во универзитетскиот кампус во Атина, одржуваат од рано утрово студенти во знак на протест за одлуката да започне со работа универзитетската полиција, а напладне ќе одржат собир пред Министерството за цивилна заштита, кое е надлежно за полицијата, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Во текот на вчерашниот ден грчките медиуми објавија дека новоформираната универзитетска полиција, односно „Тимовите за заштита на универзитетски институции (ОППИ)“, веќе почнува да се распределува и да патролира во универзитетскиот кампус во Атина, по што следеше реакција од студентите и одржување на протест на кој се имаше и мали инциденти.

На синоќешниот протест, на студентите, поддршка им дадоа и тројца пратеници од опозициските СИРИЗА, МЕРА25 и Комунистичката партија.

Планирано е универзитетската полиција да биде распределена на три Универзитети во Атина и на еден во Солун.

Припадниците на тимовите за заштита на универзитетски институции на средината на мај ја завршија обуката, се чекаше објавување на Претседателскиот декрет кој ќе го регулира нивното работење.

Студентите, како во Атина, така и во Солун, пред летото одржаа неколку протести за да го изразат нивното несогласување со одлуката да се воведе универзитетска полиција.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за продолжување на исплата за студентски оброк

Катерина Павлова-Николовска

Мирно и масовно во Атина одбележана 49-годишнината од студентскиот бунт против хунтата

Студентите побараа политичарите да не се поjавуваат на нивниот марш

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ поднесе два амандмана за Предлог-законот за студентските оброци

Студентски марш за подобар стандард: Политичките елити да не мислат само на себе и да се хранат со октоподи и бифтеци

Катерина Павлова-Николовска

Власта гласаше против зголемен студентски оброк, но е за милиони евра да фрли во пет телевизии за нејзино рекламирање

Орце Костов