Советот на ЕУ поддржува визна либерализација за Косово и повикува на дијалог со Белград

Од:

Советот на ЕУ ја поддржа визната либерализација за Косово и ја повика Приштина во „добра волја и во духот на компромисот” да се вклучи во дијалогот со Белград за нормализирање на односите со Србија, како и да направи дополнителни напори за обезбедување целосна заштита на културното и верското наследство, правата на припадниците на немнозинските заедници, како и родовата еднаквост во пракса.

Кога станува збор за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Брисел очекува Косово да се вклучи во дијалогот што го води ЕУ со добра волја и во духот на компромисот, со цел да се постигне сеопфатен правно обврзувачки договор со Србија за нормализација на односите, во согласност со меѓународното право и правото на ЕУ и без понатамошно одлагање.

„Договорот треба да ги адресира сите отворени прашања и да придонесе за регионалната стабилност и е од клучно значење за унапредување и на Косово и на Србија на европскиот пат“, се посочува во денеска усвоените заклучоци за проширувањето и процесот за стабилизација и асоцијација, во делот посветен на Косово.

Советот на ЕУ повторно го нагласува силното очекување дека сите претходни договори ќе бидат целосно почитувани и имплементирани без одлагање, како и дека страните конструктивно се ангажираат во решавањето на сите билатерални спорови.

Советот ги повикува двете страни да се воздржат од еднострани и провокативни дејствија кои би можеле да доведат до тензии и насилство, и од реторика што не води кон дијалог и ги потсетува на нивната заедничка одговорност за обезбедување мир и стабилност.

Во усвоените заклучоци Советот на ЕУ „ја повторува важноста и поддршката на Косово за работата на Специјализираните совети на Косово (Судот за злосторства на ОВК во Хаг) и Специјалното обвинителство” како демонстрација на посветеност на владеењето на правото и ставање крај на неказнивоста“.

Советот ја поздравува континуираната посветеност на Косово на европскиот пат, напредокот во зајакнувањето на демократијата и владеењето на правото, како и осудата на руската агресија врз Украина како јасна геостратешка ориентација на Косово и доброволно усогласување со ЕУ. рестриктивни мерки, особено против Русија и Белорусија.

Во заклучоците, Косово се охрабрува да развие стратегија за транзициска правда, вклучувајќи сеопфатен пристап за справување со минатото, се потсетува на важноста на блиската соработка на Косово со мисијата ЕУЛЕКС, важноста на регионалната соработка и добрососедските односи, и го охрабрува Косово активно и конструктивно да се вклучи во регионалната соработка.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Таравари, Фетаи и Ќоку, првата посета надвор од земјава ја остварија во Косово

Маж во Косово почина по семејно насилство: Синот е осомничен дека го претепал

Ховениер: Косово да ги исполни сите свои обврски

Инцидент во Косовска Митровица, двајца прободени со нож по финален натпревар

Пеќ: Ранети се три лица, по напаѓачот е распишана потерница

Горан Наумовски

Припадничка на косовската полиција е пронајдена мртва во куќа во Гњилане