СИРИЗА Солун го осуди инцидентот на изложбата на Андреевски и бара полицијата да ги уапси сторителите

Од:

Партискиот огранок на СИРИЗА од Солун излезе со осуда на „варварскиот упад на маскираните Златнозорци“ во општинската галерија во Солун на изложбата на македонскиот сликар Сергеј Андреевски и бара полицијата да ги уапси сторителите, јави дописничката на МИА од Атина.

Паралелно, велат дека очекуваат од Владата и партијата Нова демократија „да заземе став и практично да ги осуди вистинските непријатели на демократијата“.

Би можело да ве интересира

Илјадници Грци патуваат во Македонија за поевтини производи

Ципрас поднесе оставка од лидерското место во Сириза

Идентификувани уште шестмина за упадот на изложбата во Солун на македонскиот уметник Андреевски

Катерина Ѓуровски

Андреевски за индицентот во Каламарија: Политиката се обиде да ја победи уметноста

Горан Наумовски

Во САД реакции за упадот на изложбата на македонски уметник во Солун

Ана Ололовска

Прелиминарна истрага на Обвинителството во Солун за упадот на изложбата на Андреевски

Ана Ололовска