САД бара бара повлекување на полицијата од општинските згради, градоначалниците да работат на алтернативни локации

Од:

Американскиот амбасадор во Приштина Џефри Ховениер изјави дека САД имаат две барања од Владата на Косово – да не инсистира градоначалниците да работат од општинските згради и полицајците да се повлечат од трите општински згради на северот.

„Не разбираме зошто алтернативните локации или други јавни згради не можат да се користат за извршување на нивните функции“, рече Ховениер.

Американскиот амбасадор го наведе примерот со градоначалниците на северот кои дадоа заклетва на алтернативни локации.

„Сметаме дека присуството на косовската полиција во зградите во кои насилно влегла е многу предизвикувачко, затоа побаравме од владата да ја повлече полицијата од овие три општински згради“, рече американскиот дипломат.

Според Ховениер, преземањето на овие две акции ќе помогне да се намалат тензиите.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Напади врз новинарски екипи во Лепосавиќ: Снимател на РТК клоцан додека лежи на пат

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Вучиќ за апсењето на косовските специјалци: Се сомневаме дека сакаа да ликвидираат некого

Ана Ололовска

Косовското МНР издаде предупредување: Не патувајте низ Србија

Ана Ололовска

Курти бара итно ослободување на припадниците на неговите полициски сили

Ана Ололовска

Лајчак: Со Ескобар се надевавме на подобар резултат од мисијата во Белград и во Приштина

Катерина Ѓуровски

Бујар Османи понуди план за Косово: Да се повлечат специјалните сили на Косово и да се организираат општински избори

Орце Костов