Респиратори украдени во Шведска пронајдени во ресторан во Загреб

Од:

Дваесет и петгодишен загрепчанец бил фатен со украдени респиратори од Шведска кои сакал да ги препродава.

Момчето е осомничено дека во периодот од 8 март до 2 април 2021 година преку компанија од Косово за компанија со седиште во Загреб, во која било директор, набавило 24 медицински респиратори од Шведска во вкупна вредност од 350.000 евра.

„За време на кривичната истрага преку меѓународна соработка, беше потврдено дека респираторите биле украдени во Шведска, односно кражбата била пријавена на 15 февруари 2021 година за време на нивниот транспорт низ Шведска“, соопшти полицијата.

Се сомнева дека тој ја набавил медицинската опрема со намера да ја препродава во трети земји иако знаел или морал да знае дека респираторите се добиени со кривично дело.

Би можело да ве интересира

Ужас во Загреб: Татко си ги задавил трите деца потоа се обидел да се самоубие

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Пороен дожд во Загреб, поплавени улици, паднати дрвја

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Ретка глетка во Загреб – Срби цупкаа на „Ужичко“ пред банот Јелачиќ

Жарко Настоски

Српскиот патријарх му го честита изборот на новиот загрепски градоначалник со стихови од „Азра“ и „Индекси“

Жарко Настоски

Томислав Томашевиќ е нов градоначалник на Загреб

Катерина Павлова-Николовска

Четири респиратори за Клиниката за детски болести донирани од Словачка