Редок вид ајкула уловена во водите на Јонско Море кај Валона

Од:

Во близина на областа Радиме, кај Валона, во рибарските мрежи денеска e уловена ајкула долга 1,5 метaр.

-Овој вид ајкула е многу редок во водите на Јонско Море. Нејзината појава во близина на Валонскиот залив е поради климатските промени, велат рибарите.

Во мрежите на албанските рибари во последните две години уловени се над десеттина ајкули, сите на оддалеченост од неколку милји од морскиот брег. Тежната на уловените ајкули се движи од 100 до 400 килограми, а месото завршува во угостителските објекти, бидејќи важи за вистински специјалитет.

За првпат на крајот од минатиот месец туристите на плажата кај Дерми, биле изненадени кога ајкула дошла преблиску до брегот. Тие биле во морето кога им се доближила ајкулата.

Дерми е една од најубавте плажи на албанското крајбрежје, која се наоѓа на 42 километри јужно од градот Валона. Откако бил даден алармот од чуварите на плажата, сите излегле од водата и тој момент го снимиле со нивните мобилни телефони.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и во земјава

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Репортажата на „РАИ 3“ го разлути Рама

Драган Поповски

Oпозицијата бара нова територијална поделба во Албанија

Драган Поповски

Мета ги прими акредитивите од амбасадорката Ким: Бог да го благослови албанско-американското пријателство

Ана Ололовска

Рама отпатува за Берлин на средба со Меркел, во функција на донаторската конференција за Албанија

Ана Ололовска

Баша: Рама произведе само корупција и лаги

Ана Ололовска