Прва беседа на српскиот патријарх Порфириј: Хрватска стана мојата втора татковина

Од:

Во првата беседа по интронизацијата во Соборната црква во Белград, новиот поглавар на Српската православна црква, патријархот Порфириј, кажа дека неговата патријархална служба нема да оди по патиштата на парцијални интереси, ниту пак ќе содржи елементи на современa партизација и парцијалното бавење со политиката, туку ќе настојува да го негува соборниот дух.

Тој вети дека ќе продолжи да му служи на својот народ и во Хрватска.

-Хрватска стана моја втора татковина, а народот што го сретнав таму ќе остане пример за мене во годините што претстојат. Истото важи и за Словенија. Истата моја грижа и од сите нас ја заслужуваат и сите во Северна Македонија, кои ги чуваат големите светилишта со векови, кажа патријархот на СПЦ.

„Косово е за нас завет, кој е врзан за Новиот завет, кажа Порфириј.

-Затоа Косово е нишка за нас, папочна врвца што нè поврзува со нашата духовна историска колевка, суштината на нашиот идентитет, Косово е во нас, во нашите светилишта, во кирилицата, порача патријархот Порфириј.

Би можело да ве интересира

Собранието на Цетиње ќе расправа за иницијативата за враќање на Цетињскиот манастир на Црногорската православна црква

Ана Ололовска

Подгорица потврди: Патријархот Порфириј беше загрозен на Цетиње

ВИДЕО: Маж ги провоцираше полицајците на Цетиње па доби шок-бомба во лице

Ана Ололовска

Патријарх Порфириј: Запрепастен сум дека некој со снајпер сакаше да го спречи овој чин на љубов

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ѓукановиќ: Во Цетиње бевме сведоци на големиот срам на Српската православна црква и на Владата на Црна Гора

Ана Ололовска

Прва порака на митрополитот Јоаникије по неговото устоличување: Со доаѓањето, покажавте љубов кон целиот народ

Ана Ололовска