Притвор за сите 105 уапсени осомничени за убиството на Михалис Кацурис

Од:

Грчките правосудни власти одлучија сите 105 уапсени по жестокиот уличен конфликт меѓу навивачките групи пред стадионот на АЕК во Атина, во кој беше убиен 29-годишниот Михалис Кацурис, да одат во притвор, јавуваат грчките медиуми.

Притворот за последните 33 обвинети кои вчера ја признаа вината ја заврши истражната постапка, а уапсените ќе бидат ставени во 16 различни затвори на грчка територија, објави грчкиот портал sdna.gr.

На списокот на обвинети потоа беше додаден уште еден Хрват, кој беше уапсен кога се обидел да ја премине грчката граница со автобус до дестинација во Албанија. Според полицискиот извештај, тој е брат на еден од уапсените. Нему му е изречена и мерка притвор. Во неделата грчките судии донесоа 41 решение за притвор. Лицата опфатени со тие решенија ќе бидат распоредени во 16 затвори.

Наведено е дека осум хрватски државјани ќе бидат одведени во затворот во Авлона, а шест во затворската единица во Коридалос, која се наоѓа меѓу Атина и Пиреја. Останатите 27 затвореници ќе бидат распоредени во 14 затворски одделенија.

Би можело да ве интересира

Поранешниот советник на Пацоли призна дека тој го нарачал убиството на неговата сопруга

Горан Наумовски

(ВИДЕО) 84-годишен Американец до смрт ја претепа сопругата откако се скарале за мачката

Горан Наумовски

Израел: Напаѓачите во Ерусалим веќе биле во затвор поради тероризам

(ВИДЕО) Убиена е сопругата на Наим Мурсели, поранешен советник на Беџет Пацоли

Горан Наумовски

Манекенката Ирина Двизова и ќерката Дијана (15) се убиени во близина на хотел во Бодрум

Еден од осомничените за убиството во „Шиша бар“ излезе од притвор: Определени се мерки за претпазливост