Притвор за две лица поради потонувањето на „Фристајлер“

Од:

Третото основно јавно обвинителство во Белград денеска соопшти дека му одредило притвор на осомничениот В.Д. (1976), осомничениот Р.М. (1981) и осомничениот Љ.М. (1971) поради сомнение за нарушување на општата безбедност во врска со потонувањето на сплавот на ноќниот клуб „Фристајлер“.

Обвинителството соопшти дека на 2 јануари му одредило притвор на В. Д, Р. М и Љ. М. поради сторени тешки кривични дела против општата сигурност, а во врска со потонувањето на „Фристајлер“.

Обвинителството по распитот на осомничените предложи мерка притвор од 30 дена, со што во однос на осомничените В.Д. и Р.М. со одлука на судот се утврди, се вели во огласот.

Во врска со ова, осомничениот Љ.М. одредена е мерка забрана за приближување, средба, комуникација со одредено лице и посета на одредени места од член 197 од Законот за кривичната постапка, додаваат од Обвинителството.

Би можело да ве интересира

Пожар пламна на познат сплав во Белград, гостите се евакуирани

Горан Наумовски

Уапсен е сопственикот на сплавот „Картел“, приведени се уште три лица

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Драматично видео снимено кога сплавот „Картел“ почна да тоне: Гостите во вода, голема паника меѓу присутните

Горан Наумовски

Сведок за драмата на „Картел“: Полицаец скокна во вода и извлече девојка што се давеше

Горан Наумовски

Чаушиќ: Нема жртви и повредени на сплавот „Картел“, евакуирани се 114 лица

(ВИДЕО) Сплавот „Картел“ во Белград почна да тоне, исплашените гости скокаа во ладната Сава

Горан Наумовски