Сведок за драмата на „Картел“: Полицаец скокна во вода и извлече девојка што се давеше

Од:

Во тепачка на сплавот „Картел“ во Белград, повреден е С.М. (18), а според сведокот, после тоа обезбедувањето им наредило на луѓето да излезат надвор.

Потоа, наводно, мостот се скршил и сплавот потонал. За случајот е информирано и надлежното обвинителство.

Во спасувањето на луѓето учествуваа полицајци, припадници на жандармеријата, речна полиција и лекари од итната помош.

Неофицијално, на сплавот имало околу 400 луѓе.

– Полицијата дојде за само неколку минути. Влегоа во водата и ги извлекоа луѓето. Видов полицаец кој и помогна на девојка која се давеше. Без размислување, тој скокна во водата, ја спаси и ја однесе кај докторот од итната медицинска помош. Водата беше студена, а луѓето преплашени и испаничени – изјави за „Телеграф.рс“ еден од сведоците.

Акцијата за спасување луѓе заврши околу три часот утринава.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Убиство во Белград: жена претепана до смрт од партнерот

Инцидент во Белград: Мајка на ученик нападнала наставничка

Четири деца се повредени во две сообраќајни несреќи во Белград

Горан Наумовски

Се затворија избирачките места во Србија, првични резултати после 21 часот

A1on

Во присуство на родителите и адвокат се предаде и вториот малолетник осомничен за бруталното убиство во Белград

Анита Петровска Рајковиќ

Во Белград до смрт претепан братот на министер во владата на БиХ

Катерина Ѓуровски