Полициски час и забрана за музика во угостителските објекти во Солун, Халикидики и во уште девет грчки региони

Од:

Солун, Лариса, Халкидики и Килкис од утре преминуваат во црвената зона и се воведува полициски час од еден часот по полноќ до шест часот наутро и забрана за музика во угостителските објекти во текот на целиот ден, а истите рестрикции се продолжуваат во седум грчки региони, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Поради влошената епидемиолошка состојба, четирите региони од северна Грција, веќе се во црвената категорија, а рестрикциите стапуваат во сила утре наутро и ќе важат до следниот петок.

Рестриктивните мерки се продолжени и во областа Пиерија во која спаѓаат Катерини, Паралија, Неи Пори, Платамона и сл, во областите Иматија, Пела, Кавала, Касторија и Ксанти, сите во северниот дел на земјата.

Поголемиот дел од Грција е во портокаловата зона, а само неколку региони, повеќето од нив острови, се во зелената категорија.

Би можело да ве интересира

Грчко МНР: Турција уште еднаш ја извртува реалноста за муслиманското малцинство во Тракија

Ана Ололовска

Осветлена новогодишната елка во Солун

Ана Ололовска

Сакаларопулу: Членството на Бугарија во Шенген не треба повеќе да се одложува

Ана Ололовска

Анархистичка група ја презеде одговорност за запалениот автомобил на италијанската дипломатка во Атина

Грција воведува „Кошничка за Божиќ и „Кошничка на Дедо Мраз“ со празнични производи и играчки чии цени треба да останат прифатливи

Ана Ололовска

Загина ученик по експлозија во просторија за управување со системот за парно греење во основно училиште во грчкиот град Серес

Ана Ололовска