Полицијата употреби огнено оружје во Косовска Митровица при обид за апсење

Од:

Заменик директор на косовската полиција за северниот регион, Ветон Ељшани изјави дека денеска имало пукање во близина на Косовска Митровица, кога припадници на полицијата употребиле огнено оружје.

Ељшани за Танјуг потврди дека инцидентот се случил во Сув Дол кај Косовска Митровица кога полицијата се обидела да го запре автомобилот под сомнение дека има наркотици.

„Околу 12.40 часот полицијата се обидела да го запре автомобилот. Во таа прилика возачот го удрил полицаецот кој со автомобилот се обидел да го запре. За да го одбие нападот, полицијата пукала, но нема повредени. Осомничениот го оставил автомобилот на местото на инцидентот од каде побегнал“, рекол Елшани, пренесува Танјуг.

Тој додаде дека полицијата има сознанија за осомничениот и верува дека се работи за шверц на марихуана. Елшани изјави дека полицијата се уште е на местото на инцидентот каде што врши увид.

Би можело да ве интересира

Од возило во движење пукано кон куќа во Тетово, нема повредени

Инцидент во Гази Баба, маж пукал со пиштол

Почина жената која пред еден месец беше ранета од тетовец на патарина во Прешево

Орце Костов

Девојче од Косово е рането во инцидентот во основно училиште во градот Ванта кај Хелсинки

Горан Наумовски

Се уште не е идентификуван напаѓачот врз градоначалникот на Арачиново, трет напад врз него за година и пол

Орце Костов

МВР со детали за пукањето во Арачиново: Градоначалникот не е повреден

Орце Костов