Почнува имунизацијата со „Џонсон и Џонсон“ во Грција

Од:

Во процесот на имунизација во Грција од денеска вклучена и вакцината на Џонсон и Џонсон, која е наменета за сите категории граѓани.

Според најавите од изминатите денови од генералниот секретар во Министерството за здравство на Грција Мариос Темистоклеус, паралелно, од денеска почнува третата фаза на имунизација во земјата, со дополнителен број пунктови и се очекува да се зголеми бројот на дневните вакцинации.

Заклучно со вчера, во земјата се спроведени 3.201.212 вакцинации, од кои 2.214.660 граѓани ја примиле првата доза, а 986.552 и втората.

Би можело да ве интересира

Вакцината „Џонсон и Џонсон“ има многу мала ефиканост против делта-сојот

ВИДЕО: Грчката полиција со солзавец и со водени топови ги растеруваше демонстрантите против вакцинацијата

Катерина Павлова-Николовска

И европските власти ја анализираат врската меѓу вакцината на Џонсон и Џонсон и нервни нарушувања

Жарко Настоски

ФДА издаде ново предупредување за несакани ефекти на вакцината на Ј&Ј против Ковид-19

Ана Ололовска

Мицотакис најдоцна до утре ќе ги соопшти одлуките за задолжителна вакцинација во одредени сектори

ЕК ќе купи уште 36 милиони дози од вакцината на Џонсон и Џонсон

Ана Ололовска