Намален бројот на починати и заразени со Ковид-19 во Грција

Од:

Во периодот од 1 до 7 август 2022 година, за 18 отсто се намалил бројот на починати од Ковид-19 и за 19 проценти бројот на заразени во Грција, согласно седмичниот извештај на Националната организација за јавно здравје за ситуацијата со пандемијата во земјата, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Во изминатата седмица бил регистриран 100.421 случај на Ковид-19, од кои 21 отсто се реинфекции, а биле направени 728.373 тестови, со стапката на позитивност 13,79 отсто, наспроти 15,22 проценти пред една седмица.

Починале 314 лица, а во грчките болници во конкретниот период биле примени 2.343 и отпуштени 2.195 пациенти, додека пак вкупно 120 лица се приклучени на апарати на одделите за интензивна нега во грчките болници.

Од почетокот на пандемијата во Грција се потврдени 4.577.675 случаи на Ковид-19, а починаа 31.722 лица.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Намален бројот на починати и заразени со Ковид-19 во Грција

Над 130.000 заразени и 241 починат од Ковид-19 за една седмица во Грција

Зголемен бројот на случаи на Ковид-19 во туристичките делови на Грција

Грција ги укинува речиси сите рестриктивни мерки за Ковид-19

Продолжено времетраењето на сертификатите во внатрешноста на Грција

Во Грција од денеска маските не се задолжителни на отворено