Грција ги укинува речиси сите рестриктивни мерки за Ковид-19

Од:

Грција од денеска ги укинува сите епидемиолошки мерки воведени за спречување на ширење на коронавирусот, со исклучот на носењето маски во затворени простории. Оваа мерка ќе важи најверојатно до крајот на мај.

dobivaj vesti na viber

Сертификат за вакцинација и негативен ПЦР тест веќе не се потребени за влез во земјата. Потврда за вакцинација или негативен нест не е потребно да се приложува ниту за влез во ресторани, кафулиња или културн иституции.

Носењето маска на отворено се препорачува на места и настани каде што се присутн многу луќе.

Останува на сила мерката дека вработените во здравствените установи мора да се тестираат со брз антиген тест двапати неделно, додека во училиштата и некои други установи оваа обврска ќе се намали на еднаш во седум дена.

Би можело да ве интересира

Зголемен бројот на случаи на Ковид-19 во туристичките делови на Грција

Продолжено времетраењето на сертификатите во внатрешноста на Грција

Во Грција од денеска маските не се задолжителни на отворено

Вакцинираните пред седум месеци, без бустер доза од денеска во Грција немаат сертификат

Катерина Павлова-Николовска

Во Грција од денеска маските на отворено се задолжителни, за непочитување на мерката казна од 300 евра

Во Грција 33 потврдени и 98 сомнителни случаи на Омикрон