Почина глумецот Жарко Лаушевиќ – по долга борба со тешката болест

Од:

Жарко Лаушевиќ почина по долго боледување. Имаше 63 години.

Роден е на 19 јануари 1960 година во Цетиње. Гимназијата ја посетувал во Подгорица и на еден час по литература посакал да стане актер Актерот Жарко Лаушевиќ се стекна со голема слава во 80-тите години на минатиот век, по улогата на Милош Обелиќ во култниот филм „Битката на Косово“.

Во својата богата кариера одигра многубројни улоги, од кои најзапаметените: Шмекер (1985), Свечена обврска (ТВ) (1986), Се случи денес (1987), Офицер со роза (1987), Браќа по Мајка. (1988), Битка на Косово (1989), Оригинален фалсификат (1991), Подобро од трчање (1993), Кажи зошто ме остави (1993), Нож (1999).

Бил член на Југословенскиот драмски театар, каде играл улоги во голем број претстави. Во 2015 година го сними филмот „Смрдлива бајка“ во кој по шеснаесет години пауза се врати на филмското платно. Оттогаш има остварено голем број забележителни улоги, меѓу кои и оние во сериите: „Корени“, „Време на злото“, „Калкански кругови“, „Државен службеник“, „Тајната на нечистата крв“.

Во својата богата кариера освоил бројни награди меѓу кои: Златна арена во Пула, награда на списанието „Полет во Пула“, награда „Цар Константин“, награда „Град театар“ и многу други

 

Би можело да ве интересира

Жарко Лаушевиќ боледуваше од рак на белите дробови

Горан Наумовски

Лаушевиќ итно е хоспитализиран

Горан Наумовски

Актерот Жарко Лаушевиќ се повредил со секира на снимање

Жарко Настоски

Жарко Лаушевиќ во својот дневник од затвор пишува за сексуалното искуство „позади решетките“

Наум Локоски

(ВИДЕО) Жарко Лаушевиќ: Човек никогаш не може да предвиди што ќе му се случи во животот

Наум Локоски